do roku 2021
W 2022 r. Miasto Żywiec przekazało 6.798.839,63 zł na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom miasta. Z budżetu miasta znaczącą część środków - 75,6% - przeznaczono na zabezpieczenie utrzymania gotowości bojowej trzech miejskich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych: Żywiec - Oczków, Żywiec - Moszczanica, Żywiec - Sporysz. W tym celu zrealizowano następujące zadania inwestycyjne:
„Przebudowa i rozbudowa siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w dzielnicy Moszczanica w Żywcu” – wykonanie robót budowlanych związanych z przebudową i rozbudową siedziby OSP wraz z zagospodarowaniem terenu, jego ogrodzeniem i nasadzeniem zieleni. W wyniku przebudowy powstał 3 kondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej 581,89 m² i kubaturze 3.129,30 m³. W obiekcie powstały 3 strefy funkcjonalne: ćwiczebna, bojowa (garaże na pojazdy OSP, magazyny sprzętu, pomieszczenia socjalne i biuro) i szkoleniowo – społeczna (węzeł sanitarny, kuchnia i sala konferencyjno-szkoleniowa).
„Dofinansowanie zakupu samochodu gaśniczego dla OSP Sporysz” - OSP w Żywcu – Sporyszu dokonała zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego przy wsparciu finansowym z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – 300.000,00 złotych, z budżetu Miasta Żywca – 535.000,00 złotych, środki własne 175.000,00 złotych, Wojewoda Śląski – 250.000,00 złotych. Zakupiony ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Scania P360 4x4 poprawi skuteczność bojową na terenie Miasta Żywca. Będąc zadysponowany do akcji ratowniczo-gaśniczych daje większe nowoczesne możliwości techniczne i wyposażeniowe pojazdu specjalnego. Brak tego typu samochodu obniżał skuteczność w wyżej wymienionych działaniach.
Drugi znaczący kierunek środków realizowanych w ramach bezpieczeństwa publicznego dotyczył działalności operacyjnej oraz inwestycji na rzecz Straży Miejskiej - 24,1%.
Liczba przeprowadzonych interwencji w 2022 r.
Liczba przeprowadzonych interwencji własnych w 2022 r.
Liczba przeprowadzonych interwencji na podstawie zgłoszeń mieszkańców
w 2022 r.
W 2022 r. przeprowadzono 3.336 interwencje. W stosunku do 3.942 interwencji zrealizowanych w 2021 r. nastąpił spadek o 606. Wzrosły zgłoszenia z pozycji „inne zgłoszenia" . W roku 2022 najwięcej zgłoszeń dotyczyło zagrożeń w ruchu drogowym. W 2023 r. została uruchomiona strefa płatnego parkowania niestrzeżonego - biuro tej strefy należy do Straży Miejskiej w Żywcu. Wprowadzenie strefy płatnego parkowania wymusiło większą rotację na parkingach w centrum Miasta. Dzięki temu kierowcy łatwiej mogą znaleźć wolne miejsce postojowe. Obecnie w strefie znajduje się 657 miejsc postojowych oraz 192 miejsca na parkingu płatnym. Na podstawie danych z systemów informatycznych obsługujących strefę płatnego parkowania niestrzeżonego i parking płatny, wynika że od 30.09.2022 r. wydano 205.145 biletów parkingowych na kwotę 235.266,32 zł.
Liczba mandatów karnych nałożonych w 2022 r.
Liczba udzielonych pouczeń w 2022 r.
Liczba udzielonych pouczeń w związku z wykroczeniami przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji w 2022 r.
Udzielono 1.418 pouczenia oraz nałożono 1.014 mandaty karne. W przypadku 125 osób skierowano wnioski do Sądu Rejonowego. Taka struktura stosowanych środków prawnych nastawiona jest na oddziaływania wychowawcze. Funkcjonariusze Straży Miejskiej kierują się zasadą skuteczności działań, która nie zawsze leży w represyjności. Działania strażników mają służyć zapobieganiu popełniania czynów zabronionych.
Liczba przeprowadzonych kontroli administracyjno-sanitarnych w 2022 r.
Liczba przeprowadzonych kontroli w zakresie ochrony środowiska w 2022 r.
Liczba przeprowadzonych z Policją patroli wspólnych w 2022 r.
W okresie sprawozdawczym Straż Miejska w Żywcu prowadziła działania ukierunkowane na egzekwowanie obowiązków wynikających z Ustawy o utrzymaniu czystości w Gminach i związanych z nią obowiązków określonych w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta, jak również z przepisów dotyczących ochrony środowiska. Przeprowadzono 93 kontrole administracyjno-sanitarne oraz 73 kontrole w zakresie ochrony środowiska. Udało się usunąć 4 samochody z dróg publicznych, stref zamieszkania oraz stref ruchu, które zostały przewiezione na miejsce dozorowane, 3 z nich przeszły na własność miasta w celu utylizacji. Dbając o porządek oraz bezpieczeństwo mieszkańców doprowadzono do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania 35 osób będących w stanie upojenia alkoholowego. Służba dyżurna SM zgłosiła 103 przypadki usunięcia martwych zwierząt oraz 63 przypadki bezpańskich zwierząt.
Miasto Żywiec zapewnia gotowość bojową jednostkom OSP realizując wyznaczone zadania wynikające z ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Na terenie Miasta Żywca występują trzy jednostki OSP:
OSP Żywiec – Oczków,
OSP Żywiec – Sporysz,
OSP Żywiec - Moszczanica.
OSP Żywiec - Oczków i OSP Żywiec - Sporysz od kilku lat są wpisane i działają w strukturach „Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego”. Miasto Żywiec zapewnia gotowość bojową tych jednostek finansując z budżetu:
polisy ubezpieczeniowe imienne dla strażaków-ratowników biorących udział w działaniach ratowniczych,
badania lekarskie okresowe dla strażaków-ratowników biorących udział w działaniach ratowniczych,
ubezpieczenia podstawowe OC samochodów specjalnych pożarniczych oraz AC dla nowo zakupionych pojazdów (dwa samochody specjalne pożarnicze),
koszty umowy zlecenia gospodarza oraz kierowcy konserwatora w każdej z jednostek,
ekwiwalent za udział w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym,
zaopatrzenie strażaków w umundurowanie i inne środki ochrony indywidualnej,
przegląd urządzeń hydraulicznych, aparatów powietrznych, zakup tlenu medycznego,
bieżące drobne naprawy, konserwacje, przeglądy samochodów,
koszty paliwa i innych materiałów pędnych,
zakup nowych samochodów specjalnych dla jednostek OSP.
Z budżetu miasta pokrywa się również funkcjonowanie remiz OSP poprzez zakup opału i energii, opłaty telefoniczne i bieżące remonty. Jednostki OSP czynnie uczestniczą w uroczystościach państwowych oraz religijnych, obchodzonych na terenie Miasta Żywca. Każda jednostka oprócz realizacji celów zapisanych w statucie stara się aktywnie uczestniczyć w innych formach swojej działalności. Jednostki podejmują współpracę z jednostkami Powiatu Żywieckiego. Strażacy aktywnie biorą udział w działaniach na rzecz rodzimego środowiska.
Liczba zdarzeń / interwencji OSP w 2022 r.
Liczba zdarzeń / interwencji pożarniczych OSP w 2022 r.
Liczba zdarzeń / akcji ratowniczych dotyczących miejscowych zagrożeń w 2022 r.
Liczba zdarzeń / interwencji OSP w 2022 r.
Liczba zdarzeń / interwencji pożarniczych OSP w 2022 r.
Liczba zdarzeń / akcji ratowniczych dotyczących miejscowych zagrożeń w 2022 r.
Liczba zdarzeń / interwencji OSP w 2022 r.
Liczba zdarzeń / interwencji pożarniczych OSP w 2022 r.
Liczba zdarzeń / akcji ratowniczych dotyczących miejscowych zagrożeń w 2022 r.