Miasto Żywiec wdraża projekt „Smart Żywiec - (r)ewolucja” w ramach Programu „Rozwoju Lokalny” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014 – 2021 oraz budżetu państwa od 21 grudnia 2021 r. Projekt skupia się na szerokim zakresie działań, mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców, ochronę środowiska, rozwijanie sektora gospodarczego oraz zwiększanie atrakcyjności miasta dla turystów i inwestorów. W ramach projektu "Smart Żywiec - (r)ewolucja" prowadzonych jest wiele inwestycji i działań w różnych obszarach.
Wspólny Żywiec - Zaprojektuj i wybuduj
W ramach działań inwestycyjnych, miasto realizuje umowę z Wykonawcą w trybie „Zaprojektuj i wybuduj” na budowę tras pieszo-rowerowych wyprowadzających ruch pieszych i rowerzystów poza główne ciągi komunikacyjne tj. na odcinku od kładki na rzece Koszarawie do kładki na rzece Sole, od kładki na rzece Sole do ulicy Tetmajera w kierunku centrum przesiadkowego przy ul. Słonki oraz za boiskiem Czarni Góral do kładki na Leśniance, budowę kładki pieszo-rowerowej na rzece Sole, montaż stojaków na rowery, serwisów rowerowych oraz ławek i koszy na śmieci w wyznaczonych miejscach przy trasach, montaż kamer do monitoringu wizyjnego oraz montaż oświetlenia OZE w wybranych punktach. Dzięki tym działaniom miasto będzie bardziej zintegrowane, efektywne i przyjazne dla mieszkańców.
Wspólny Żywiec
W ramach działań nieinwestycyjnych, w 2022 r. Miejskie Centrum Ekologiczne zorganizowało I konkurs pt. „Najładniejszy żywiecki ogródek i balkon” wraz z licznymi warsztatami i konsultacjami ogrodniczymi a także akcją wymiany roślin „PRZYGARNIJ BRAT(k)A”. Celem konkursu jest poprawienie estetyki osiedli oraz przydomowych ogrodów poprzez tworzenie zadbanych, ukwieconych enklaw na terenie posesji mieszkańców Miasta Żywca.
Czysty zdrowy żywiec
Projekt "Smart Żywiec -(r)ewolucja" skupia się także na ochronie środowiska poprzez wdrożenie systemu smart-trash sygnalizującego napełnienie koszy oraz wspólne z mieszkańcami nasadzenia roślinności na wybranych terenach miasta. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę ekologiczną, miasto staje się bardziej przyjazne dla środowiska i zrównoważone pod względem ekologicznym.
Przedsiębiorczy żywiec
Również sektor gospodarczy miasta zyskał wsparcie w ramach projektu "Smart Żywiec -(r)ewolucja". Działania te obejmują m.in. wdrożenie programu „Jestem ambasadorem Żywca”, przygotowanie i wdrożenie programu promowania wolontariatu wśród uczniów szkół pod hasłem „Oprowadzam po Żywcu i okolicach” oraz opracowanie prospektu informacyjnego zachęcającego do inwestowania i zamieszkania w Żywcu. Inicjatywy te przyczynią się do wzrostu gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy i podnoszenia jakości obsługi turystów i inwestorów.
Dostępny Żywiec
Projekt "Smart Żywiec -(r)ewolucja" ma także na celu zwiększenie dostępności miasta dla mieszkańców. W 2022 r. zakupiony został schodołaz do miejskiej jednostki, zainstalowany został interkom w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej, wdrożona została usługa „Mobilnego Urzędnika” oraz odbyły się szkolenia dla pracowników samorządowych z zakresu obsługi osób ze szczególnymi potrzebami oraz z języka migowego. Do realizacji zaplanowane zostały zakup naklejek i taśm ostrzegawczych oraz wykonanie przejść dla pieszych. Dzięki tym inicjatywom miasto staje się bardziej atrakcyjne dla mieszkańców, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa.
aktywny Żywiec
W ramach celu aktywny Żywiec, Miasto Żywiec wspólnie z Partnerem Żywieckim Klubem Boules, zrealizowało zajęcia sportowo-rekreacyjne z boules dla dzieci, młodzieży, osób starszych i osób ze szczególnymi potrzebami. Zajecie te cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców.
Samorządny Żywiec
Miasto Żywiec w ramach wdrażania nowej ścieżki rozwoju, wspólnie z Partnerem Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej wdraża program szkoleń i kursów dla pracowników w ramach rozwoju instytucjonalnego oraz poprawy kompetencji i motywacji wśród pracowników samorządowych. Program obejmuje szereg tematów, takich jak: ochrona środowiska, ochrona danych osobowych, finanse i rachunkowość budżetowa, kodeks postępowania administracyjnego czy kurs szybkiego czytania.
Projekt „Smart Żywiec - (r)ewolucja” jest doskonałym przykładem synergii działań inwestycyjnych i nieinwestycyjnych, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju miasta i poprawy jakości życia mieszkańców.
O efektach i prowadzonych działaniach informujemy na bieżąco za pośrednictwem kanałów społecznościowych oraz na stronie internetowej Miasta Żywca.
Wartość całkowita projektu wynosi 15.331.864,51 zł. Koszty kwalifikowalne 100%.
Projekt finansowany jest w całości ze środków Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021. Fundusze EOG reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Istnieją dwa cele ogólne: ograniczenie nierówności ekonomicznych i społecznych w Europie i wzmocnienie relacji dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a 15 krajami UE z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego.
Miasto Żywiec podjęło działania w celu opracowania strategii rozwoju marki turystycznej miasta Żywiec na lata 2023 – 2030. W 2022 r. ogłoszono postępowanie na wykonawcę diagnozy oraz strategii w ramach realizacji projektu SMART ŻYWIEC – (r)ewolucja.
Stworzenie marki turystycznej będzie miało na celu zbudowanie spójnego, jednoznacznie kojarzonego i rozpoznawalnego wizerunku Miasta z wykorzystaniem potencjałów naszego regionu.
Ustalony został szczegółowy harmonogram prac. Już wkrótce przeprowadzony zostanie wywiad grupowy z przedstawicielami mieszkańców. dyskusja skupiać się będzie wokół problematyki marki Miasta Żywiec (wizerunku i tożsamości), komunikacji marki Miasta Żywiec, produktu turystycznego oraz współpracy lokalnej w turystyce.
Miasto Żywiec podpisało umowę na wykonanie usługi w styczniu 2023 r.