Liczba dzieci objętych nauczaniem przedszkolnym
Liczba dzieci w wieku 3-6 lat z terenu Miasta Żywca objęta wychowaniem przedszkolnym w placówkach prowadzonych przez miasto.
Współczynnik skolaryzacji przedszkolnej
Wskaźnik określa stosunek liczby dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w wieku 3-6 lat w gminie w ogólnej liczbie dzieci w tym wieku z terenu gminy.
Średnia liczebność oddziałów przedszkolnych
Wskaźnik określa ilu uczniów przypada przeciętnie na 1 oddział przedszkolny.
Średnia liczba etatów nauczycielskich na oddział w SP
Wskaźnik określa ilu nauczycieli przypada przeciętnie na 1 oddział klasowy.
Liczba dzieci w szkołach podstawowych ogółem w szkołach publicznych i niepublicznych
Współczynnik skolaryzacji w szkołach podstawowych
Wskaźnik określa jaki odsetek dzieci objętych obowiązkiem szkolnym pobiera naukę w szkołach podstawowych w gminie.
Średnia liczebność oddziałów w szkołach podstawowych
Wskaźnik określa ilu uczniów przypada przeciętnie na 1 oddział klasowy.
Liczba uczniów na etat nauczycielski w szkołach podstawowych
Wskaźnik określa ilu uczniów przypada na 1 etat nauczycielski w szkole podstawowej.
W roku szkolnym 2021/2022 Miasto Żywiec było organem prowadzącym dla:
6 przedszkoli publicznych,
5 szkół podstawowych,
2 zespołów szkolno-przedszkolnych.
Ponadto w mieście w roku szkolnym 2021/2022 funkcjonowały:
4 niepubliczne szkoły podstawowe o uprawnieniach szkoły publicznej, których organami prowadzącymi są osoby fizyczne,
1 przedszkole niepubliczne o uprawnieniach publicznych prowadzone przez Siostry Serafitki, dotowane przez miasto Żywiec,
8 niepublicznych przedszkoli, których organami prowadzącymi są osoby fizyczne.
Organizacja szkół i przedszkoli w roku szkolnym 2021/2022
Placówki oświatowe prowadzone przez Miasto Żywiec w roku szkolnym 2021/2022 funkcjonowały w 16 budynkach komunalnych w 149 salach lekcyjnych. Szkoła Podstawowa nr 2 posiada 2 sale gimnastyczne zastępcze i korzysta z sali gimnastycznej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 korzystają również z sali gimnastycznej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz boiska ze sztuczną nawierzchnią MOSiR. Szkoła Podstawowa nr 5 posiada jedną dużą salę gimnastyczna i 2 salki zastępcze. Uczniowie wszystkich szkół korzystają z krytej pływalni miejskiej w ramach godzin wychowania fizycznego lub zajęć pozalekcyjnych SKS.
Oblicze żywieckich szkół charakteryzuje poziom wyposażenia w środki techniczne do nauki i wzajemnego informowania. Szkoły zostały wyposażone w pracownie komputerowe.
Baza lokalowa i wyposażenie szkół w komputery
Stan techniczny i funkcjonalność budynków oświatowych oraz urządzeń sportowo-rekreacyjnych uznać należy za dobry, co jest rezultatem stałych, znacznych nakładów finansowych czynionych od kilku lat. W okresie sprawozdawczym czyniono stale działania dla poprawy bazy lokalowej placówek oświatowych, w tym wyposażenia w sprzęt szkolny i pomoce dydaktyczne.
Prace remontowe oraz naprawy zrealizowane w jednostkach oświatowych w 2022 r.
633
Liczba zatrudnionych pracowników ogółem w roku szkolnym 2021/2022
466
Liczba zatrudnionych nauczycieli w roku szkolnym 2021/2022
187
Liczba zatrudnionych pracowników administracji i obsługi w roku szkolnym 2021/2022
W roku szkolnym 2021/2022 w jednostkach oświatowych prowadzonych przez Miasto Żywiec łącznie zatrudnionych były 633 osoby na 567 etatach. W szkołach podstawowych zatrudniono 318 nauczycieli na 284,14 etatach i 99 pracowników administracyjno-obsługowych na 96,25 etatach. W przedszkolach miejskich funkcjonowało 36 oddziałów, w których zatrudnionych było 128 nauczycieli na 101,36 etatach i 88 pracowników obsługi na 85,25 etatów.
Nauczyciele zatrudnieni w szkołach i przedszkolach posiadają pełne kwalifikacje zawodowe uzupełnione dodatkowymi specjalizacjami (gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna, logopedia, terapia pedagogiczna, oligofrenopedagogika).
System doskonalenia i dokształcania nauczycieli spowodował, że większość nauczycieli posiada już kwalifikacje do nauczania co najmniej dwóch przedmiotów. Liczna jest grupa nauczycieli posiadających uprawnienia do uczenia trzech przedmiotów. Efektem podejmowanych działań oraz właściwej polityki kadrowej jest niewątpliwie bardzo dobra struktura w zakresie poziomu wykształcenia nauczycieli, co obrazuje tabela nr 12 oraz szeroki „wachlarz” form i metod pracy nauczycieli, a w konsekwencji osiągane wyniki nauki uczniów, w tym ze sprawdzianów na zakończenie szkoły podstawowej oraz z egzaminu gimnazjalnego.
Wykształcenie nauczycieli w roku szkolnym 2021/2022
Wyższe wykształcenie magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym w roku szkolnym 2021/2022 posiadało 95,49% zatrudnionych nauczycieli. System doskonalenia zawodowego wśród nauczycieli pośrednio wspierany był przez obowiązujący system awansów zawodowych.
Nauczyciele wg stopnia awansu zawodowego w roku szkolnym 2021/2022
Rok szkolny 2021/2022 był ostatnim rokiem obowiązywania dotychczasowego systemu awansu zawodowego nauczycieli. W lipcu i sierpniu 2022 r. wprowadzono nowe przepisy prawa, obowiązujące od 1 września 2022 r., na mocy których zostały zlikwidowane dwa stopnie awansu – nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy. Zastąpił je status nauczyciela początkującego.
Stopniem zawodowym nauczyciela dyplomowanego w 2022 r. legitymowało się 306 nauczycieli tj. 68,61 % spośród ogółu zatrudnionych (w 2002 r. – 3,46%). Dobra polityka kadrowa w szkołach w zakresie doboru kadry nauczycielskiej zapewniła także w roku szkolnym 2021/2022 w miarę dobrą strukturę zatrudnienia, uwzględniając staż pracy nauczycieli. Dominują nauczyciele ze stażem pracy w przedziale od 20 do 30 lat. Przy nauczycielach z dużym dorobkiem zawodowym pracują młodzi, co zapewnia pożądaną dobrą jakość pracy.
2 303 zł
Kwota wydatkowana w 2022 r. na doradztwo metodyczne w ramach dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli
20 201 zł
Kwota wydatkowana w 2022 r. na studia podyplomowe w ramach dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli
4 398 zł
Kwota wydatkowana w 2022 r. na szkolenia w ramach dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli
W ramach wyodrębnionych środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli, dyrektorzy placówek oświatowych mieli możliwość szkolenia Rad Pedagogicznych zgodnie z indywidualnymi potrzebami poszczególnych placówek oraz korzystania z pomocy i szkoleń prowadzonych przez zatrudnionych doradców metodycznych. W roku szkolnym 2021/2022 dofinansowaniem objętych było łącznie 83 nauczycieli oraz Rady Pedagogiczne poszczególnych szkół i przedszkoli.
żłobek miejski
Żłobek Miejski w Żywcu na dzień 31.12.2022 r. sprawował opiekę nad 68 dziećmi uczęszczającymi do trzech grup wiekowych.
Oprócz codziennej opieki sprawowanej nad dziećmi, która zawiera w sobie również elementy edukacji, zorganizowano kilka dużych imprez i uroczystości takich jak:
bal karnawałowy dla dzieci (w każdej grupie wiekowej);
uroczystość pożegnania dzieci trzyletnich, które opuszczały żłobek (uroczystość z programem artystycznym w wykonaniu dzieci, rozdaniem im dyplomów, poczęstunkiem dla rodziców - odbyła się na zewnątrz w ogródku);
festyn rodzinny (dla około 200 osób), który odbył się w ogródku żłobka – z licznymi konkursami i zabawami dla dzieci i rodziców (konkursy z nagrodami). Podczas festynu można było skosztować wielu potraw przygotowanych przez rodziców i personel żłobka (dania z grilla, ciasta, frytki, popcorn, gofry, napoje), odbyła się również licytacja serca z piernika, spotkanie dzieci z Mikołajem, który rozdawał dzieciom prezenty (w każdej grupie wiekowej);
uroczyste spotkanie Wigilijne z udziałem rodziców, dzieci, pracowników, władz miejskich i darczyńców (około 100 osób) – z programem artystycznym dzieci, rozstrzygnięciem konkursu na najpiękniejszą szopkę Bożonarodzeniową, rozdaniem podziękowań władzom miejskim oraz darczyńcom żłobka, a także z uroczystą kolacją.
Oprócz powyższych inicjatyw regularnie, tj. raz w tygodniu odbywają się w żłobku zajęcia rytmiki oraz języka angielskiego dla dzieci (prowadzone przez lektora języka angielskiego). Codziennie prowadzone są przez opiekunki zajęcia tematyczne, zajęcia ruchowe, plastyczne, umuzykalniające oraz wystawiane są teatrzyki. Na bieżąco prowadzona jest także kronika żłobka.
Dyrektor żłobka w ciągu całego roku 2022 (podobnie jak w poprzednich latach), pozyskiwał dodatkowe środki finansowe i rzeczowe dzięki którym zorganizowano kilka dużych imprez i ważnych uroczystości, m. in. wykonano 68 paczek dla dzieci o łącznej wartości około 5 000 zł. Przy współpracy z rodzicami dzieci uczęszczających do żłobka dyrektor nawiązał współpracę także z nowymi darczyńcami, którzy chętnie wsparli żłobek finansowo i rzeczowo.